MobiriseYAMAHA CDX-1030

W 1987 roku Yamaha obchodziła stulecie swojego istnienia. Na tą okazję wyprodukowano kilka urządzeń z prestiżowej dziś serii „10000” która broni się nie tylko brzmieniem ale i wyglądem. Końcem lat 80-tych niemal każdy wyższy model odtwarzacza Yamahy oferował co najmniej zadowalający dźwięk.

Model CDX-1030 zbudowany był na czterech 18-bitowych przetwornikach autorstwa Matsushity. 

Odlewany napęd i masywna konstrukcja CDX-1030 budziły respekt. Największym błędem było – moim zdaniem – zastosowanie lasera firmy Toshiba który był bardzo popularny w elektronice Yamahy ale dziś jest prawie nie do zdobycia.

Yamaha CDX-1030 to odtwarzacz brzmieniowo z wyższej półki. Dźwięk bardzo neutralny z dużą ilością tak lubianego muzycznego planktonu. Fantastyczna mikro dynamika. Brzmienie rozciąga się szeroko przed słuchaczem i sięga daleko za kolumny. Na bardzo dobrze zrealizowanych płytach słychać muzykę za słuchaczem. Kontrolowany, nisko schodzący bas to w tym wypadku zaleta nie tylko odtwarzacza ale i całego systemu. Moim zdaniem największą zaletą tego zestawienia była owa neutralność w stronę muzykalności dająca dużo przyjemności z odsłuchu. 

CDX-1030 można porównać z Pioneerem PD-71/9300. Długi czas oba odtwarzacze szły „łeb w łeb”. Pamiętam, że z racji niedostępnego lasera po tym odsłuchu Yamaha została u mnie na dłużej.

Jeśli ktoś ma dostęp do czytnika to ten odtwarzacz Yamahy możemy z czystym sumieniem polecić. Polecamy także odsłuch jej następców. O ile CDX-1050 nie zrobił na nas ogromnego wrażenia, o tyle CDX-1060 to jeszcze półka wyżej.


Zdjęcie z prospektu Yamahy zapożyczone ze strony radiomuseum.org

COPYRIGHT BY OAZA DŹWIĘKU 2018

Make your own web page with Mobirise