Mobirise


YAMAHA AX900

To niewątpliwie jedna z najlepszych budżetowych konstrukcji w historii audio.

Wzmacniacz powstał w okresie, kiedy firma cieszyła się ogromnym zaufaniem i prestiżem wśród miłośników audio z różnych pułapów cenowych.

W latach 80-tych Yamaha tworzyła wzmacniacze dobre i bardzo dobre. Znakomite końcówki mocy na V-fetach (B-2), świetne piece w standardowej klasie A/B (M-85) i bardzo dobre wzmacniacze zintegrowane (AX-2000).

Model AX-900 jest przykładem konstrukcji budżetowej, która nie tylko przetrwała próbę czasu, ale powinna być wzorem dla współczesnych producentów.

To przede wszystkim bardzo wydajny i mocny wzmacniacz. 2x 130 watt mocy sinus przy 8ohmach i 600watt maksymalnego poboru z sieci. Niezła wydajność prądowa i odporność na spadki impedancji, co w tym przedziale cenowym zdarza się bardzo rzadko.

Największą wadą tego wzmacniacza jest (paradoksalnie) własny charakter brzmienia.

Yamaha AX-900 jest zdecydowanie po jaśniejszej stronie mocy, dlatego w złych konfiguracjach dźwięk będzie sprawiał wrażenie suchego a nawet ostrego. Inną wadą jest mało zróżnicowana scena muzyczna. Na pewno nie tak wyrafinowana jak w droższych konstrukcjach. I na tym wady się kończą.

Poza mocą i wydajnością wzmacniacz dysponuje ogromnym wykopem. W dobrze dobranej konfiguracji dźwięk będzie neutralny, może lekko rozjaśniony ale na pewno nie męczący.

AX-900 oceniamY zdecydowanie wyżej niż wszystkie topowe modele Yamahy z lat 90-tych: AX-1050, 1070 i 1090. Bardzo podobnie jak starsze wzmacniacze: A-1000 czy A-1020 które jednak w mojej ocenie były bardziej wyrafinowane,a przez to neutralne, na pewno oferowały też lepszą scenę muzyczną.

Na początek przygody z audio AX-900 mocno polecamy. Zwłaszcza do nieco leniwych kolumn które potrzebują wigoru.COPYRIGHT BY OAZA DŹWIĘKU 2019

Built with Mobirise - See it