Mobirise

SONY TA-F555ES

Lata 80-te, to czasy za którymi tęsknimy. I to nie tylko nasze pokolenie 40-sto latków ale i pokolenia znacznie młodsze. Bo powodem bynajmniej jest nie tylko okres naszej młodości, ale  także złota era w historii audio. Czas, kiedy producenci nie kierowali się wyliczeniami księgowych a chęcią zaistnienia wśród najlepszych na rynku.

Firma Sony na przełomie lat 70-tych i 80-tych pokazała kilka bardzo ciekawych konstrukcji wzmacniaczy. Jedną z nich był model TA-F7B. Zbudowany na V-fetach brzmiał niesamowicie ciepło i przyjemnie dla ucha.

Zaprojektowany na początku lat 80-tych model TA-F555ES zupełnie różnił się brzmieniowo od tego, do czego firma zdążyła nas przyzwyczaić. Wykonany na najwyższym poziomie, stanowił topowy model na Europę. Na Japonię firma przygotowała wzmacniacz unikalny, konstrukcję do dziś poszukiwaną przez miłośników audio na całym świecie. Model TA-F777ES i jego następca 777 ES II są uznawane za najlepsze wzmacniacze w historii firmy Sony. Klasyfikowane na poziomie topowych modeli Accuphase.

Ale wróćmy do modelu TA-F555ES…

Już pierwszy kontakt z tym urządzeniem budzi zaufanie. Bardzo solidnie zbudowany. Duże trafo, duże choć dość nietypowo umieszczone (leżące) kondensatory filtrujące, a przede wszystkim fantastycznie spasowane potencjometry. Gałka głośności umieszczona jest po przeciwnej stronie niż zwykle. Pracuje z dużym oporem. Podobnie wszystkie przełączniki – mimo upływu lat w stanie znakomitym.

Podłączony do systemu z Pioneerem PD-75 i kolumnami Minas Anor zagrał dość jasnym dźwiękiem. Był bardzo detaliczny choć nie suchy. Fajny, kontrolowany, punktowy bas. Niezła scena ale przede wszystkim bogata, szczegółowa średnica. Podobnie analityczne były górne rejestry.

TA-F555ES nie wpisuje się w definicję typowego brzmienia Sony ES. Miękkiego, lekko podbarwionego, z basem do którego można mieć zastrzeżenia. Dlaczego? Być może dlatego, że do dziś nie wiadomo który z inżynierów Sony go skonstruował. Model TA-F555ES II brzmiący o wiele bardziej miękko, można rzecz „typowo”, został skonstruowany przez Takashi Kanai – głównego inżyniera Sony.

Bardzo polecamy Sony TA-F555ES każdemu kto chce ożywić swój system nie wprowadzając wyostrzeń. Proszę jednak pamiętać, że to wzmacniacz z pierwszej połowy lat 80-tych, dostępny za niemal 2000DM - co wtedy było kwotą niemałą.


COPYRIGHT BY OAZA DŹWIĘKU 2018

Mobirise web page maker - More